[WAŻNE] Kupno biletu lotniczego, a wiza do USA ?

Witamy serdecznie,

jednym z wielu tematów jaki poruszamy na naszych warsztatach jest zachęcenie ich uczestników do starania się o wizę do USA. Dlaczego ? Nie będziemy tutaj rozważać zalet i wad aplikacji o wizę amerykańską czy też polsko-amerykańskich stosunków politycznych. Ale jak pokazuje historia wielu promocji lotniczych i praktyka, bardzo wiele najtańszych połączeń lotniczych do Ameryki Południowej, Ameryki Centralnej, na Karaiby, czy choćby do Kanady przebiega tranzytem przez USA! I wtedy nawet przy tranzycie potrzebna jest nam wiza amerykańska.

Wiele osób obawia się wizytę w konsulacie, a jeszcze bardziej obawia się odmowy otrzymania wizy i straty opłaty aplikacyjnej w wysokości prawie 500 PLN.

Ponieważ na stronie ambasady i konsulatu USA jest uwaga, aby “nie kupować biletu lotniczego dopóki nie będzie się miało promesy wizowej w paszporcie” wiele osób tego po prostu nie robi. A co w sytuacji, gdy pewnego pięknego dnia pojawi się promocja lotnicza i super ceny na loty właśnie do USA albo przez USA i nie możemy sobie pozwolić, żeby taka promocja przeszła nam koło nosa ?!

Wtedy trzeba wiedzieć, że niektóre linie lotnicze mają zapis w taryfie biletu lotniczego, iż:

W przypadku zakupu biletu lotniczego, a dopiero później udaniu się do ambasady/konsulatu USA po promesę wizową i otrzymania decyzji odmownej możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów biletu! Wymagane jest – w takiej sytuacji – potwierdzenie z konsulatu, iż dostało się odpowiedź negatywną o przyznanie promesy wizowej.

Cytat z zapisu taryfy lotniczej:

“FULL REFUND PERMITTED BEFORE DEPARTURE IN CASE OF REJECTION OF VISA. EMBASSY STATEMENT REQUIRED.”

Jakie linie oferują taką opcje? Z nam znanych są to: Air Berlin, Lufthansa, SWISS, SN Brussels Airlines, Austrian Airlines.

Najlepiej przed zakupem biletu dowiedzieć się u swojego agenta lotniczego czy bilet, który mamy zamiar zakupić posiada taką opcję (oczywiście jeśli taka opcja jest dla nas istotna). Nie w każdym przypadku taka opcja musi być dostępna (!!!) – czyli na każdym locie LH, LX, SN, OS czy AB. Zależy to przede wszystkim od warunków taryfy, a nieraz także od trasy.

Życzymy udanych wyjazdów do USA 🙂

The Statue of Liberty and New York City skyline

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiamy,
Łowcy Lotów