Lataj Taniej i z bonusami…

Postaramy się zachęcić Was do zapisania się i zbierania mil w różnego rodzajach programach lojalnościowych.

Zbieranie punktów w różnego rodzaju programach lojalnościowych towarzyszy nam w naszym życiu od dobrych kilku lat – punkty na BP, PayBack itp.
Linie lotnicze, też zachęcają Nas do zbierania punktów(mil) w ich programach lojalnościowych.
Na rynku lotniczym występują trzy główne sojusze lotnicze:
SkyTeam 
Star Alliance 
One World 

Do każdego z tych sojujuszy należy kilkanaście linii lotniczych z całego świata.
Na stronach tych sojuszu możecie się zorientować w kosztach biletu dookoła świata, z wykorzystaniem linii lotniczych zrzeszonych w danym sojuszu lotniczym.

Jak się zapisać?
Zapisujemy się do programu lojalnościwego jednej z linii znajdującej się w danym sojuszu. Np. do programu Miles&More(Lot&Lufthansa) dla sojuszu Star Alliance. Do programu Executive Club (British Airways) dla sojuszu One World, do programu Flying Blue (Air France, KLM) dla sojuszu Sky Team. Oczywiście możemy się zapisać zamiast do tych w/w, do innej linii, którą akurat wydaje nam się, że częściej latamy.
Wtedy numer karty członkowskiej zawsze podajemy podczas dokonywania zakupu biletów, bądź podczas odprawy na lotnisku. Mile na swoje konto zbieramy nie tylko za loty tą daną linią(np jak zapisaliśmy się do British Airways), ale wszystkimi liniami w danym sojuszu(w tym wypadku One World). Czasami zdarzają się bilety lotnicze w super promocyjnych cenach, w warunach których jest zapisane, że loty w tych klasach rezerwacyjnych nie dodadzą nam mil w programie lojalnościowym. Oczywiście dołączenie do danych programów lojalnościowych jest darmowe.

Za co można zbierać mile?
– za odbyte loty liniami z danego sojujszu lotniczego w którym mamy kartę
– w niektórych przypadkach za odbyte loty liniami, które nie są w naszym sojuszu, ale współpracują z liniami z naszego sojuszu(np za loty Jet Airways – który nie jest w sojuszach One World, Star Alliance, Sky Team, ale za jego niektóre loty możemy zbierać mile w programie Miles&More)
– za wypożyczanie aut –> np jeśli podamy podczas rezerwacji auta w wypożyczalni Avis, to możemy sobie nabić trochę mil w programie Executive Club(British Airways – sojusz One World), za wypożyczenie auta w Hertz( możemy sobie nabić mil w programie Miles&More sojusz Star Alliance)
– za noclegi w sieciach hotelowych, które są partnerami danego sojuszu lotniczego, bądź danej linii lotniczej – dowiemy się się na stronie naszego sojuszu, kto jest ich partnerem, albo zawsze pytajmy się na recepcji w hotelu
– za płatności kartami –> np karty kredytowe w mBanku czy CitiBanku, za płatności, którymi za każde wydane 5 PLN na pewne kategorie zakupów dostajemy 1 milę w sojuszu Star Alliance, programie Miles&More
– czasami w ofertach w sieciach komórkowych – np 2 lata temu w ofercie biznesowej T-mobile dostawało się 40000 mil!(w Miles&More) za umowę na 24 miesiące z telefonem i abonamentem 140 PLN/netto.

Na co możemy wydać zgromadzone mile?
– na kupno lotów w jedną / obie strony, liniami danego sojuszu lotniczego. Płacąc tylko za taryfę biletu punktami, a podatki gotówką, bądź płacąc punktami za taryfę biletu i podatki – wszystko zależy ile punktów mamy.
– możemy wykorzystać je na podwyższenie klasy, standardu na naszym locie, np przenieść się z klasy ekonomicznej do biznes
– możemy dokonać opłaty milami za dodatkową sztukę bagażu rejestrowanego
– możemy wykorzystać mile na opłatę częściową, bądź całkowitą za rezerwację hotelu czy wypożyczenie auta
– możemy wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład czy kupić inne drobiazgi, pamiątki które w tym programie lojalnościowym są oferowane
– po osiągnieciu pewnego pułapu punktów w danym sojuszu, zostajemy nagrodzeni przywilejem darmowego wejścia do saloników danej linii na lotniskach na świecie

Czy zbierane mile, punkty się przeterminowują?
To zależy od sojuszu lotniczego? Trzeba zawsze sprawdzać na stronie danego programu lojalnościowego, np Miles&More, np Flying Blue, np. Executive Club itp.

Czy mogę zbierać na jednej karcie mile za loty swoje, i swojej żony?
Nie. Możemy tylko zbierać mile,punkty za rezerwacje na nasze imię, nazwisko. Żona zbiera na swoje konto punkty, mile.

Co jeśli mam teraz punkty w dwóch programach lojalnościowych w danym sojuszu lotniczym, np. Delta(SkyMiles) i KLM (Flying Blue), czy mogę jedne przetransferować do drugiego?
Nie da się tak zrobić. Ale istniają strony w intercie gdzie użytkownicy handlują, wymieniają się punktami. Np. nie potrzebuję 10 000 mil w SkyMiles w Delcie(sojusz SkyTeam) to oferuję iz oddam je za 5 000 mil w linii KLM, programie Flying Blue.
Można do tego skorzystać ze strony POINTS.COM (nie zawiera wszystkich linii w ofercie wymiany, sprzedaży punktow)

Przydatne strony
Award Wallet – strona/aplikacja w której zapisujecie swoje dane wszystkich programów lojalnościowych – lotniczych, hotelowych, zakupowych i macie to ładnie, przejżyście zgromadzone w jednym miejscu, widząć dokładnie ile macie punktów w każdym z zapisanych programów

Planet Plus – strona pośrednicząca w zakupach, gdzie np. jeśli przez tą stronę wejdziecie na stronę Lufthansy to dostaniecie Cashback 1.5% na wasze konto na tej stronie, za dokonane zakupy biletów lotniczych. Za zakupy LOT-u np. 1.8% cashback za zakupy biletów.

Flyer Talk Forum – forum anglojęzyczne o podróżach i nie tylko. Tutaj dział poświęcony ogromnej ilości programów lojalnościowych lotniczych(po angielsku)

Flyer Guide – dużo informacji praktycznych informacji o sojuszach lotniczych i programach lojalnościowych(po angielsku)

Mile Point Forum – forum anglojęzyczne o podróżach, zbieraniu mil, promocjach milowych i promocjach lotniczych (po angielsku)

F4F Forum M&M: promocje – dział na forum, polskiej strony o tematyce promocji lotniczych. Dział poświęcony pojawiającym się promocjom w programie lojalnościowym Miles&More

F4F Forum M&M:pytania – tak jak wyżej, tylko dział poświęcony pytaniom dot. programu lojalnościowego Miles & More.

Pozdrawiamy,

Łowcy Lotów