Bartek Piziak

Witajcie,

Podróże te mniejsze i większe są obecne w moim życiu od najmłodszych lat… Początki – jako, że jestem przedstawicielem pokolenia “stanu wojennego” – nie były łatwe, no i nie należały do „urodzajnych” w wyjazdy zagraniczne. Dzięki temu dobrze poznałem naszą Ojczyznę 😉 I powiem Wam – naprawdę warto!

Moment wkraczania w dorosłość przyniósł pierwsze włóczęgi autostopowe praktycznie po całej Europie (i to nie był wtedy żaden wyczyn jak człowiek za  60 marek – tak, tak była taka waluta – spędził miesiąc wakacji na wyjeździe, był na Lazurowym Wybrzeżu, w Londynie czy nad Adriatykiem w Chorwacji bawiąc się beztrosko i poznając nowe kraje), a potem to już poszło gładko… Pierwsze loty na dalekich transkontynentalnych trasach (USA, Ameryka Południowa), wejście low-costów na rynek i coraz ciekawsze opcje „taniego” jeżdżenia przyczyniły się do coraz częstszych wyjazdów. Już wtedy wiedziałem, że z podróżami zwiążę się także zawodowo! Studia na geografii, licencja pilota wycieczek, znowu studia (zarządzenie w turystyce) i chcąc nie chcąc ponad 10 lat siedzę już w tej branży. Dzięki temu, aby podróżować, nie musiałem rezygnować z pracy (co teraz jest takie modne hehe)!

Poza podróżami, tymi z grupami jak i prywatnymi, zawodowo przekazuję swoją wiedzę ludziom, którzy postanowili studiować geografię oraz turystykę na UJ. Prowadzę także zajęcia na kursach dla pilotów wycieczek oraz udzielam się przy okazji różnego rodzaju imprez podróżniczych (m.in. organizowałem 5 edycji Festiwalu FMP w Gorcach, 3 edycje Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego w Rzeszowie oraz współorganizowałem 2 edycje Festiwalu Podróżniczego Travenalia w Krakowie).

Zjeżdżonych krajów trochę się uzbierało (60-70 ?), sposobów na ich odwiedzenie również, kontakty dobre są, sztuczki i tricki jak pojechać tanio tak by „nie pójść z torbami” i żeby było dobrze też są, więc teraz przyszedł czas na dzielenie się wiedzą.

Z opowieściami i prelekcjami ze swoich podróży byłem wielokrotnie zapraszany na różne spotkania i imprezy w Polsce (w których z przyjemnością uczestniczyłem), m.in. gościłem na: Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” w Krakowie, Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” w Gryfinie, Festiwalu „Wiatraki” w Raciborzu, Festiwalu Podróży i Przygody „Bonawentura” w Starym Sączu, a także na Zamku Królewskim w Warszawie, finale XXXIII Olimpiady Geograficznej i Nautologicznej w Łańcucie, Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Krośnie czy na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Do zobaczenia gdzieś w świecie, bo jak pewno nie raz się przekonaliście, jest on dziś naprawdę “mały”!

P.S. Nieregularnie, aczkolwiek namiętnie, zbieram podstawki pod piwo z całego świata! Mam ich ponad 500 – więc jeśli ktoś może wspomóc – będę wdzięczny! Kontakt do mnie znajdziecie…